جستجو

همه چیز درباره کاشت ناخن

داشتن ناخن‌های کشیده، سالم و قوی، خواسته همه خانم‌ها است. اما برخی از بانوان به صورت ژنتیکی، ناخن‌های پهن یا کوتاهی دارند. در بعضی موارد، شکل دو یا چند ناخن متفاوت است یا حتی رشد ناخن ممکن است کمتر از حد انتظار باشد. در مجموع، دلایل بسیاری وجود دارد که افراد بخواهند شکل و مدل ناخن‌هایشان را به حالت بهتری و جذاب‌تری تغییر دهند.

تا چندی پیش، رسیدن به این خواسته کار چندان راحتی نبود. در بهترین حالت، می‌توانستید از ناخن‌های مصنوعی که با چسب‌های موقت و بی‌کیفیت فیکس می‌شدند، استفاده کنید. اما با تولد صنعت کاشت ناخن، همه چیز فرق کرده است. حالا شما می‌توانید به راحتی و بدون محدودیت ناخن‌هایی بلند و مقاوم داشته باشید

با تاریخچه کاشت ناخن آشنا شوید

تا به حال به سرگذشت پر پیچ و خم هنر کاشت ناخن فکر کرده‌اید؟ به نظر شما کاشت ناخن چقدر قدمت دارد؟ ۱۰ سال، ۵۰ سال یا یک قرن؟ اگر بخواهیم به منشا اصلی خلق تکنیکی به نام کاشت ناخن برسیم، باید هزاران سال به عقب برگردیم.

 

زمانی که زنان اشراف زاده در مصر باستان، استخوان و عاج را می‌تراشیدند و به عنوان ناخن مصنوعی یا کاشت از آنها استفاده می‌کردند. حتی با ابزاری مانند ورق‌های نازک طلا، نگین‌های گران قیمت و جواهرات چشمگیر، ناخن‌های مصنوعی خود را تزئین می‌نمودند. اما در طول زمان، کاربری این تکنیک‌ها همگام با پیشرفت جامعه علمی مدرن‌تر شدند، تا اینکه به انواع کاشت‌های امروزی رسید.

چیزی که ما امروزه تحت عنوان کاشت ناخن می‌شناسیم، دستاورد تصادفی دندانپزشکی به نام فردریک اسلک در سال ۱۹۵۴ است. فردریک، هنگامی که موقع کار کردن با شکستن ناخن خود مواجه شد، از اکریلیک‌های دندان برای ترمیم آن استفاده کرد. نتیجه این کشف، پایه گذاری صنعتی بزرگ و در حال گسترش به نام کاشت ناخن است.

آشنایی با انواع کاشت ناخن

کاشت ناخن صنعتی گسترده است که هر روز دستخوش تغییرات پیشرفته‌تری می‌شود. ابزار و مواد کاشت نیز، از این قاعده مستثنی نیستند. با توجه به سیر پیشرفت این صنعت، مواد کاشت تغییرات چشمگیری را پشت سر گذاشته‌اند. به همین خاطر است که امروزه شاهد ارائه چندین مدل کاشت ناخن‌ هستیم که محبوب‌ترین آنها عبارتند از:

  • کاشت ناخن اکریلیک

ناخن‌های اکریلیک با مخلوط کردن مواد مونومر مایع و نوعی پلیمر پودری ساخته می‌شوند. این ترکیب، لایه محافظ و مقاومی تولید می‌کند که روی ناخن طبیعی قرار می‌گیرد. مواد پودری اکریلیک بعد از اجرا روی ناخن‌ها، با قرار گرفتن در معرض هوا سفت می‌شود. این لایه محافظ بعد از قالب‌گیری، قابلیت تراشیده شدن و حالت گرفتن دارد.

 

ناخن‌های اکریلیک، نخستین نسل از کاشت‌های امروزی محسوب می‌شوند که کاربرد آنها تقریبا منسوخ شده است. چرا که مواد پودری به کار رفته در این روش، اغلب مضر و سمی هستند. حتی برخی کارشناسان این حوزه، مواد اکریلیک را تهدیدی برای سلامتی تلقی می‌کنند. با این حال، برخی از افراد به خاطر دوام بسیار بالای اکریلیک‌ها، هنوز این مدل کاشت را ترجیح می‌دهند.

  • کاشت ناخن ژل

کاشت ژل، نوین‌ترین و به روزترین جایگزین کاشت‌های اکریلیک به حساب می‌آید. این مدل کاشت اگرچه نقاط ضعفی دارد، اما به خوبی مشکلات ناشی از کاشت اکریلیک را پوشش داده است و سلامت شما را به خطر نمی‌اندازد.
مواد به کار رفته در کاشت ژل، قوام نرم‌تر و حالت‌پذیری بهتری نسبت به اکریلیک‌ها دارند. اما مقاومت و ماندگاری آنها کمتر است و در بازه زمان کوتاهی، به ترمیم احتیاج دارند.

 

کاشت ژل در سالن‌های آرایشگاهی، به دو شکل مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • مواد ژل قابلیت این را دارند که به صورت مستقیم روی بستر ناخن اجرا شوند. چرا که برخلاف مواد اکریلیک، حاوی ترکیبات شیمیایی مضر نیستند و مشکلی برای ناخن‌های طبیعی ایجاد نمی‌کنند.

این روش کاشت، بلندی و شکل ناخن‌های شما را تغییر نمی‌دهد. اما لایه‌ای محافظ، محکم و زیبا روی ناخن به وجود می‌آورد. آنها تنوع رنگ و مدل بسیار گسترده‌ای بالایی دارند و هر سیلقه‌ای را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، مانند تکنیک‌های کاشت، امکان اجرای دیزاین و طراحی نیز دارند.

  • روش دیگر استفاده از ژل، قالب گیری و استفاده از اکستنشن است. در این ترفند، تکنسین قالب از پیش آمده شده‌ای را با مواد ژل پر می‌کند و روی ناخن شما قرار می‌دهد. در این مدل کاشت، می‌توانید ناخن‌هایی بلندتر و کشیده‌تر داشته باشید.

یکی از تفاوت‌های عمده بین کاشت اکریلیک و ژل، نحوه خشک شدن آنها است. همانطور که اشاره شد، مواد اکریلیک با قرار گرفتن در معرض هوا خشک می‌شوند. در حالی که مواد ژل، برای خشک شدن نیاز به گرمای لامپ‌های UV دارند.

  • کاشت ناخن فایبرگلاس یا ابریشمی

کاشت ابریشمی، روش بسیار نوینی است که هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است.

کاشت ناخن

در این رویکرد کمتر محبوب، تکنسین از قطعات بریده شده و آماده فایبرگلاس یا ابریشم کمک می‌گیرد. این قطعات پیش ساخته را، روی بستر یا نوک ناخن قرار می‌دهند و آنها را با چسب یا رزین فیکس می‌نمایند.

مراحل گام به گام کاشت ناخن

تا پیش از این، با انواع کاشت ناخن و مزیت‌های انتخاب هرکدام از آنها به خوبی آشنا شدید. انتخاب نوع کاشت، کاملا به سلیقه و شرایط شما بستگی دارد. با این حال، نحوه آماده سازی ناخن و مراحل کاشت، در انواع این تکنیک‌ها سیر مشابهی را طی می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این روند، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

  • پاکسازی سطح ناخن

برخی از خانم‌ها، با ناخن‌های لاک زده و نامرتب برای کاشت ناخن به سالن آرایشی مراجعه می‌کنند. بعضی دیگر نیز، پیش از این از انواع ژلیش یا کاشت استفاده کرده‌اند و می‌خواهد آنها تغییر دهند یا تمدید نمایند. به همین خاطر است که پاکسازی سطح ناخن، به عنوان یکی از مراحل آماده سازی کاشت توسط تکنسین‌ها شناخته می‌شود.

در این مرحله، تکنسین در صورت لزوم لاک ناخن را با پدهای لاک پاک کن تمیز می‌کند. همچنین، مواد باقی مانده ژلیش و کاشت را نیز کاملا ریمو می‌نماید.

  • عقب زنی کوتیکول‌ها

بعد از تمیز شدن سطح ناخن، نوبت به مراحل مانیکور و آماده سازی آن می‌رسد. بیشتر تکنسین‌ها، روند مانیکور را از عقب زنی کوتیکول‌ها آغاز می‌نمایند. کوتیکول‌ها، بافتی طبیعی هستند که در بستر ناخن رشد می‌کنند و از آنها در برابر آسیب‌های محیطی و میکرو ارگانیسم‌ها محافظت می‌نمایند.
اما رشد بیش از حد آنها در بستر ناخن، ظاهر جالبی ندارد و باعث اختلال در روند کاشت می‌شود.
به همین خاطر است که در روند مانیکور، این بافت را بدون آسیب، به زیر بستر ناخن هدایت می‌کنند.

در این مرحله، تکنسین سطح ناخن را ابتدا با روغن کوتیکول می‌پوشاند و چند دقیقه صبر می‌کند تا بافت آن کاملا نرم شود. سپس به کمک ابزاری به نام عقب زن، به آرامی بافت کوتیکول را از بستر ناخن به سمت عقب می‌راند.

اگر بافت کوتیکول شما رشد زیادی داشته باشد، مقدار اضافی آن با ابزار مخصوصی برداشته می‌شود.این مرحله، به قرارگیری کامل قالب‌ها روی سطح ناخن کمک می‌نماید. همچنین، در افزایش میزان ماندگاری و کیفیت کاشت نیز نقش به سزایی ایفا می‌کند.

  • کوتاه کردن ناخن‌ها

اجرای مرحله بعد، به تکنیک کاشت مورد نظر شما بستگی دارد. در صورتی که می‌خواهید ناخن‌های طبیعی خود را حفظ کنید و فقط ژلیش انجام دهید، تکنسین ناخن‌هایتان را کوتاه نمی‌کند. بلکه به کمک ناخن‌گیر، دور آنها را برای سوهان کشی آماده می‌نماید. اما اگر می‌خواهید کاشت انجام دهید، ناخن‌هایتان باید کاملا کوتاه و دورگیری شوند.

  • سوهان کشی

پس از کوتاه شدن ناخن‌ها، نوبت سوهان کشی است. در این گام تکنسین به کمک سوهان، دور تا دور ناخن‌هایتان را مرتب می‌کند و آنها را حالت می‌هد. اگر قرار است فقط ژلیش انجام دهید، بهتر است درباره حالت ناخن دلخواه خود در همین گام با تکنسین مربوطه صحبت نمایید.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا