جستجو

مانیکور چیست ؟

مانیکور
اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و آشنا شروع کنیم: «مانیکور چیست؟».اولین باری که با واژه مانیکور روبرو شدید را به یاد دارید؟ آن را روی بنرهای بزرگ سالن آرایشگاه دیدید یا تراکت‌های تبلیغاتی؟ بیشتر ما درباره این واژه خاص و نام آشنا تجربیات مشترکی داریم. اما احتمالا معنی دقیق واژگانی آن را نمی‌دانیم.
مانیکور، اصطلاحی فرانسوی به معنای مراقبت از دست است که در دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ در فرانسه محبوبیت خاصی پیدا کرد. طولی نکشید که این فرایند جذاب، تمام دنیا را فرا گرفت و مانیکور به اصطلاحی همه‌گیر در سالن‌های زیبایی دنیا تبدیل شد.

با این حال، امروزه مانیکور چیزی بیش از حالت دادن ناخن و اجرای فرنچ‌های کلاسیک است؛ مانیکور، فرایندی ترکیبی از خدمات مراقبتی و زیبایی برای دست و ناخن‌های شما است.

مانیکور ناخن چیست؟

مانیکور، یکی از خدمات منحصر به فرد زیبایی برای تضمین زیبایی دست و ناخن‌های شما است. اما امروزه، بسیاری از کلینیک‌ها و سالن‌های زیبایی، تاثیر زیبایی شناختی مانیکور را با جنبه‌های درمانی و مراقبتی ترکیب کرده‌اند. به گونه‌ای که مانیکور ناخن، به فرایندی زیبایی درمانی تبدیل شده است.

مانیکور

در این پروسه، تکنسین ناخن، کار خود را با کوتاهی، سوهان کشی و فرم دهی ناخن‌هایتان شروع می‌کند. با توجه به پکیج انتخابی شما و امکانات سالن مربوطه، تکنسین احتمالا اسپای دست، ماساژ درمانی، لایه برداری و … را روی دست و ناخن‌هایتان اجرا می‌نماید. در آخر، شما می‌توانید از میان انبوه طرح‌ها و رنگ‌ها، لاک و دیزاین مورد علاقه خود را انتخاب نمایید.

مراحل مانیکور ناخن در خانه

مانیکور ناخن، فرایندی آرامش بخش و درمانی است که به زیبایی هرچه بیشتر دستانتان کمک می‌کند. اما برای انجام این کار، حتما نباید به سالن‌های تخصصی بروید و هزینه هنگفتی را متحمل شوید. شما می‌توانید با یادگیری چند نکته و ترفند کاربردی، در خانه ناخن‌هایتان را مانیکور کنید.
در صورت تمایل برای این کار، از راهنمای حرفه‌ای زیر کمک بگیرید:

  • تمیز کردن ناخن

اولین و مهم‌ترین قدم برای شروع مانیکور، تمیز کردن سطح ناخن است. اگر از هرگونه لاک یا برق ناخن استفاده کرده‌اید، باید آن را کاملا تمیز نمایید. برای انجام این کار، می‌توانید از لاک پاک کن یا استون کمک بگیرید. بهترین انتخاب برای پاک کردن ناخن، پدهای لاک پاک کن آماده هستند.

این پدها به کمک مواد شیمیایی متفاوتی فرموله شده‌اند و بدون ایجاد خشکی یا آسیب ناخن، لاک را کاملا تمیز می‌نمایند. اما استون یا لاک پاک کن‌های مایع، معمولا باعث خشکی، دهیدراتاسیون، شکنندگی و زرد شدن ناخن می‌شوند؛ به همین خاطر است که استفاده از آنها چندان توصیه نمی‌شود.

پس از اینکه لاک ناخن را تمیز کردید، باید دستانتان را بشویید. برای این کار، از شوینده ملایمی استفاده نمایید. بهتر است قبل از مانیکور، از شوینده‌های صابونی خشن و قوی دوری کنید. چرا که آنها چربی طبیعی ناخن و پوست دست را جذب می‌کنند و باعث خشکی و کاهش انعطاف پوست و ناخن‌تان می‌شوند. این امر، مراحل بعدی مانیکور را با مشکل مواجه می‌نماید.

 

همچنین اگر ناخن‌هایتان بلند است، آلودگی‌های عمقی یا لک‌های زرد و سیاه زیر ناخن‌تان به چشم می‌خورد، بهتر است از براش استفاده نمایید. براش یا مسواک‌های غیر قابل استفاده، انتخاب مناسبی برای تمیز کردن نقاط دور از دسترس ناخن به شمار می‌آیند.

 

  • کوتاه کردن ناخن

در این مرحله، شما باید درباره مدل مورد نظر ناخن‌تان تصمیم بگیرید. می‌خواهید ناخن بلند و جذابی داشته باشید یا ناخن‌های شیک و کوتاه را مانیکور کنید؟ این امر کاملا سلیقه‌ای است و به خواست خودتان بستگی دارد. اگر قصد دارید ناخن‌هایتان را کوتاه کنید، می‌توانید از ناخن گیر کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که از ناخن‌گیر تیز و سالمی استفاده نمایید. اگر ناخن‌گیرتان کند یا دچار زدگی باشد باعث آسیب به ناخن و لب‌پر شدن آن می‌شود. ناخن‌هایتان را تا جای لازم کوتاه کنید و برای مرحله بعد آماده شوید.

  • سوهان کشی

بعد از اینکه اندازه ناخن‌تان را تعیین کردید، می‌توانید به سراغ حالت دهی و مرتب کردن آن بروید. برای این کار، به سوهان باکیفیت و مناسبی احتیاج دارید. مانیکور ناخن، مدل‌های مختلفی دارد و به اشکال مربع، بادامی، ساده و… حالت داده می‌شود.

چنانچه می‌خواهید ناخن‌های گرد و بادامی شکل داشته باشید، سوهان کشی را به آرامی و از گوشه ناخن شروع کنید. در صورتی که از مدل‌های مربعی ناخن خوشتان می‌آید، سوهان کشی را از قسمت بالای ناخن آغاز نمایید و سعی کنید سر ناخن‌تان را صاف و یکدست سوهان بکشید.

اگر در سوهان کشی تازه کار هستید و نمی‌توانید ناخن‌هایتان را صاف و مرتب سوهان بکشید، بهتر است به فکر نوعی تکیه گاه باشید. می‌توانید از سطح میز، کتاب یا حتی تخته سرو کمک بگیرید.
همچنین هنگام سوهان کشی ناخن، دقت داشته باشید که سوهان را به صورت عقب و جلو حرکت ندهید.بلکه این ابزار را تنها در یک جهت روی ناخن‌تان بکشید. عقب و جلو کردن سوهان، باعث تضعیف بافت ناخن و تکه تکه شدن آن از قسمت کناره‌ها می‌شود.

  • صاف کردن سطح ناخن

صاف کردن ناخن، ترفند طلایی و حرفه‌ای مانیکور است. اجرای اصولی این مرحله به شما کمک می‌کند تا مانیکوری یکدست و جذاب را برای ناخن‌تان طراحی نمایید. بافر ناخن، ابزاری است که به صورت اختصاصی برای همین کار طراحی و تولید شده است.

این بافرها، سطحی شبیه سمباده دارند و در اندازه‌های بسیار ریز تا درشت در دسترس هستند. برای شروع، درشت‌ترین سطح بافر را انتخاب کنید و به آرامی روی سطح ناخن بکشید. این کار را تا زمانی که سطح ناخن کاملا صاف شود ادامه دهید. حالا می‌توانید به تدریج از سمباده‌های ریزتر کمک بگیرید تا زمانی که ناخن‌هایتان سطحی کاملا هموار داشته باشند.

دقت کنید که هنگام کشیدن بافر، آن را روی ناخن فشار ندهید و از حرکات سریع رفت و برگشتی استفاده نکنید. این کار باعث نازک شدن ناخن، ایجاد حساسیت، مشکلات قارچی، تضعیف و شکنندگی آن می‌شود.

در انتهای این مرحله، ممکن است سطح ناخن کمی زبر، خشک و سفیدک به نظر برسد. نگران نباشید این امر کاملا طبیعی است. اما در صورت تمایل، می‌توانید از سرم کوتیکول یا روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون و نارگیل کمک بگیرید و آنها را روی ناخن‌ها بمالید.

  • عقب زدن کوتیکول

کوتیکول ناخن، برجستگی‌های نوار مانند و ظریفی هستند که دور تا دور ناخن‌هایتان را می‌پوشانند. این بافت، نقش بسیار مهمی در زمینه محافظت از ناخن دارد. کوتیکول‌ها، مانع از نفوذ عوامل عفونی، قارچی و میکروارگانیسم‌ها می‌شوند. اما در برخی موارد، بیش از حد رشد می‌کنند و بستر ناخن را درگیر می‌نمایند.

مانیکور

این امر به طور طبیعی مشکل ساز نیست، اما در روند مانیکور و طراحی ناخن، جلوه خوشایندی ندارد. به همین خاطر، اغلب مانیکوریست‌ها از ابزاری به نام عقب زن برای عقب بردن بافت کوتیکول از بستر ناخن استفاده می‌کنند.
اگر این مرحله اصولی و با دقت انجام نشود، در برخی موارد خونریزی و ایجاد آسیب را در پی دارد. به همین خاطر، استفاده از عقب زن به این شدت در خانه توصیه نمی‌شود.

برای اجرای اصولی این مرحله، ظرف تمیزی را با آب ولرم پر کنید و دستانتان را ۵ تا ۱۰ دقیقه داخل ظرف بگذارید. در صورت تمایل، می‌توانید از شوینده و روغن‌های معطر نیز در این مرحله استفاده نمایید. این کار، بافت کوتیکول را نرم و انعطاف پذیر می‌کند و باعث تسهیل روند مانیکور می‌شود.

سپس، عقب زن مناسبی را انتخاب نمایید و بافت کوتیکول را به آرامی به سمت عقب برانید و از محدوده بستر ناخن دور کنید. هنگام انجام پروسه عقب زدن، عقب زن را خیلی فشار ندهید و از ضربه زدن به کوتیکول نیز خودداری نمایید. به علاوه، توصیه می‌شود به جای عقب زن فلزی، از انواع سیلیکونی این ابزار استفاده کنید.

  • ماساژ و لایه برداری دست

اگر وقت دارید، می‌توانید از این فرصت استثنایی بهره بگیرید و خودتان را به ماساژ دست فوق‌العاده‌ای مهمان کنید. انجام این کار اصلا سخت نیست و به تجربه و مهارت خاصی هم نیاز ندارد.
با این حال، اگر احساس می‌کنید به راهنمایی احتیاج دارید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

  • برای شروع، اسکراب مناسبی که مخصوص دست یا بدن باشد تهیه نمایید. مقدار کافی از اسکراب را روی دستانتان بریزید و چند دقیقه ماساژ دهید. سپس دستانتان را کاملا بشویید و ذرات اسکراب را پاک کنید.
  • در ادامه، می‌توانید از روغن‌های مغذی و ارگانیک برای ماساژ دست و تقویت پوست و ناخن خود کمک بگیرید .روغن‌های نارگیل، بادام، زیتون و آووکادو گزینه‌های مناسبی هستند. کافی است چند قطره از آنها را روی دستتان بریزید و کمی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شوند. این روغن‌ها، خاصیت مرطوب کنندگی و نرم کنندگی دارند. به علاوه، بافت ناخن را تقویت می‌نمایند.
  • حالا، می‌توانید با لایه‌ای از مرطوب کننده کار را تمام کنید. مقدار کافی مرطوب کننده روی دستانتان بریزید و آن را روی دست و ناخن‌ها ماساژ دهید. مرطوب کننده، سد لیپیدی و دفاعی پوستتان را تقویت می‌کند و به حفظ رطوبت و آب مورد نیاز ناخن نیز کمک می‌نماید.

مانیکور

 

 

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا