جستجو

عطر شناسی و راهنمای خرید عطر

فرقی نمی‌کند چقدر در زمینه صنعت عطر حرفه‌ای هستید. انتخاب عطر مناسب در میان پیچیدگی رایحه‌ها، همیشه کار سخت و دشواری است. با این حساب، اگر در زمینه انتخاب عطر آماتور هستید بهتر است به این زودی‌ها امید خودتان را از دست ندهید.
واقعیت این است که دنیای عطر و رایحه‌ها، بسیار وسیع‌تر از تصورات ما است. حتی برخی از متخصصان و عطر‌شناسان، معتقدند که برای هر شخص، رایحه‌ای خاص و متمایز وجود دارد که باید آن را پیدا کند. اگر در جستجوی رایحه منحصر به فرد خودتان هستید، یا می‌خواهید عطر را به عنوان ارمغانی شایسته به کسی هدیه دهید، کافی است با برخی ویژگی‌های کلی آن آشنا شوید.

راهنمای خرید عطر

وسعت سرزمین عطرها، به قدری است که در چند دسته بندی ساده خلاصه نمی‌شود. اما به عنوان راهنمای کلی برای انتخاب و خرید عطر مناسب، می‌توانید در این موارد دانستنی‌های خود را افزایش دهید.

تعیین گروه جنسیتی عطر

نخستین فاکتوری که در انتخاب عطر با آن روبرو می‌شوید، گزینش جنسیتی آن است. رایحه‌ها از دیدگاه جنسیتی به سه دسته کلی عطر زنانه، مردانه و یونی سکس(قابل استفاده برای خانم‌ها و آقایان) تقسیم می‌شوند.

عطرهای مردانه اغلب رایحه تند، گرم و سنگینی دارند و با روحیات آقایان هارمونی بیشتری ایجاد می‌کنند. در‌حالی که رایحه‌های زنانه، اغلب لطیف و ملایم هستند و به خوبی پازل روحی خانم‌ها را تکمیل می‌کنند.

اما دسته دیگری از عطرها وجود دارند که یونی سکس نامیده می‌شوند. این عطرها، از نظر جنسیتی در دسته خاصی قرار نمی‌گیرند و به صورت مشترک برای خانم‌ها و آقایان قابل استفاده و اشتراک هستند. یونی سکس بودن عطرها، اغلب توسط عطار یا برند تولید کننده عطر تعیین می‌شود.

عطر شناسی

جستجو در میان گروه‌های بویایی

یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های دسته بندی عطر، گروه بویایی آنها است. عطرها با توجه به عناصر وجودی خود و رایحه‌ای که ایجاد می‌کنند، در گروه بویایی خاصی تقسیم بندی می‌شوند.

مهم ترین گروه‌های بویایی عطر، شامی این دسته بندی است:

  • گروه بویایی گلی

رایحه‌های گلی یا فلورال، یکی از پرطرفدارترین گوره‌های بویایی عطرها به حساب می‌آیند. عطرهای گلی، رایحه ملایم و لطیفی دارند و بیشتر در تولید عطرهای زنانه و بهاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته این روزها استفاده از رایحه‌ای گلی در عطرهای مردانه، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. عطرهای گلی، تجربه لطیف و رویایی از جنس شکوفه‌های بهاری هستند که وجودتان را نوازش می‌کنند.

  • گروه بویایی مرکبات

اگر به دنبال رایحه‌ای طراوت بخش و سرزنده برای گذراندن روزهایتان هستید، عطرهای مرکباتی پیشنهاد جذابی برای شما به شمار می‌روند. عطر ترش و تازه مرکبات، شور و نشاط خاصی برای روح و جسمتان به ارمغان می‌آورد. به خصوص در روزهای گرم و کلافه کننده تابستان، این گروه بویایی مانند اعجازی باور نکردنی نجاتتان می‌دهد. نت‌های جذاب لیمو، ترنج، گریپ فروت و ماندارین از جمله پرطرفدارترین عناصر عطرهای مرکباتی هستند.

  • گروه بویایی شرقی

عطر شناسی

عطرهای گرم، عجیب و اغوا کننده اغلب در گروه بویایی شرقی جای می‌گیرند و جالب اینجاست که این گروه بویایی، یکی از قدیمی‌ترین انواع عطرها را به خود اختصاص می‌دهد. از عودهای باستانی معابد چین تا عطر بخورات مراکشی، همگی متعلق به گروه بویایی شرقی هستند.
با انتخاب عطرهای شرقی، گرما و جذابیت بینظیری وجودتان را دربر می‌گیرد.در تولید این عطرها، معمولا از مشک، وانیل، ادویه، رزین  و عطر گیاهان وحشی استفاده می‌شود.عطرهای شرقی، تجربه‌ای نرم و لطیف از نوازش رایحه‌ها را برایتان رقم می‌زنند.

  • گروه بویایی چوبی

گروه بویایی چوبی، تلفیقی از جسارت، ماجراجویی و جادو را در خود جای داده است. انتخاب این مجموعه بویایی، نزدیک‌ترین تجربه به معجزه را برایتان فراهم می‌کند. رایحه‌های معطر چوب صندل، سدر، نعناع هندی و وتیور در این دسته بندی هستند. رایحه‌های چوبی در طراحی انواع عطرهای زنانه و مردانه کاربرد دارند.

  • گروه بویایی چرمی

نام گروه بویایی چرمی، با عطرهای گس و مردانه گره خورده است و پیوندی تنگاتنگ دارد. به خصوص اگر دوست دارید در جمع‌ها متمایز شوید یا اعتماد به نفس کافی ندارید، انتخاب عطرهای چرمی به شما پیشنهاد می‌شود.
این رایحه خاص، کاریزمای فردی شما را ارتقا می‌دهد و شخصیتی برجسته برایتان به وجود می‌آورد. عطرهای چرم اغلب ترکیبی از نت‌های تنباکو، چوب و چرم را در خود جای داده‌اند، رایحه‌های تلخ و گرمی که به خوبی با شخصیت مردانه هماهنگ می‌شوند.

  • گروه بویایی چایپر

عطر شناسی

اگر مایل به تجربه رایحه‌ای پیچیده و ابهام آمیز هستید، بهتر است به سراغ جادوی چایپر بروید. این گروه بویایی، اغلب با نام رایحه مدیترانه‌ای یا قبرسی نیز ترجمه و شناخته می‌شود. چایپر، یکی از جدیدترین انواع گروه بویایی عطرها است و توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.
عطرهای چایپر، نسیمی خنک و سبز از دریاهای مدیترانه را به مشامتان هدیه می‌دهند. آنها در طراحی و تولید انواع عطرهای مردانه و زنانه کاربرد دارند و یکی از پرطرفدارترین گروه‌های بویایی به حساب می‌آیند. چایپر، نخستین بار از ترکیب هماهنگ عطرهای خزه، بلوط، لابدیوم، نعناع هندی و ترنج تولید شد.

توجه به پیچیدگی هرم عطر

هرم عطر، به معنی چیدمان خاص بروز و ظهور رایحه‌های به کار رفته در تولید و ساخت آن عطر است. خوب است بدانید که، عطرها از ترکیب سه نت بالایی، میانی و پایه به وجود می‌آیند.
تقسیم بندی این نت‌ها در نگاه اول ممکن است امر بسیار ساده‌ای به نظر برسد. در‌حالی که ترکیب و چیدمان رایحه‌ها در این سه نت، یکی از اصول پیچیدگی عطرها به شمار می‌رود. ترکیب و درهم آمیختگی رایحه‌های فریبنده در هر‌کدام از این نت‌ها، تاثیر چشمگیری بر قدرت پخش، ماندگاری و رایحه کلی عطرها دارد.
چیدمان نت‌ها از نظر فنی، با توجه به زمان تبخیر رایحه‌ها تنظیم می‌شود و نیازمند تجربه و دانش بسیار بالایی است.

  • نت بالایی

نت بالا، ابتدایی یا اولیه عطر، بلافاصله بعد از اسپری کردن آن به مشام می‌رسد. نت‌های ابتدایی، فرمولاسیون بسیار سبکی دارند و به سرعت تبخیر می‌شوند. عناصر به کار رفته در نت بالا، تصور اولیه فرد را رقم می‌زنند و نقطه عطف رایحه کلی عطر را به خود اختصاص می‌دهند. رایحه‌های گلی، مرکباتی و ملایم معمولا در نت‌های بالا جا می‌گیرند.

  • نت میانی

نت میانی، قلب عطر نیز نامیده می‌شود. این نت، به محض محو شدن نت بالا ظاهر می‌شود و حدود ۱۰ تا ۶۰ دقیقه ماندگاری دارد. نت میانی، بدنه اصلی عطر را تشکیل می‌دهد و مانند پلی میان نت بالا و پایه عمل می‌کند. رایحه‌های به کار رفته در قلب عطر، اغلب ملایم‌اند و نت‌های گلی سنگین‌تری مانند اسطوخودوس، گل رز یا ادویه‌ها را در خود جای می‌دهد.

  • نت پایه

نت پایه، بخش اصلی عطر را به خود اختصاص می‌دهد و بعد از تبخیر نت میانی ظاهر می‌شود. اگر هر عطر را داستانی رمانتیک در نظر بگیرید، نت پایه، محتوای اصلی و قسمت هیجان انگیز آن را تشکیل می‌دهد. رایحه‌های به کار رفته در این قسمت، اغلب در دسته بویایی چرمی، چوبی، شرقی و تند قرار می‌گیرند. این بخش، مسئول غنای عطر، ماندگاری و عمق رایحه آن است و اعضای آن،  تبخیری تدریجی و طولانی مدت دارند.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا