جستجو

سامبره چیست و چگونه انجام میشود ؟

سامبره نوعی روش جدید برای هایلایت موها است. این تکنیک، که نوعی آمبره ملایم‌تر و طبیعی‌تر شناخته می‌شود، رنگ به ملایمت روی مو می‌نشیند ولی مرزبندی آن مانند آمبره نیست. سامبره یکی از روش‌های بسیار مناسب برای موهای نازک و کم حجم است.

با روند پیدایش تکنیک‌های رنگ مو و سامبره آشنا شوید

صنعت زیبایی و حوزه رنگ مو، در سال‌های اخیر تغییرات باور نکردنی را پشت سر گذاشته است. در سال‌های اولیه عرضه رنگ موهای شیمیایی، آرایشگران این محصول را به صورت سرتاسری روی موها می‌مالیدند و تمام قسمت‌های مو را به یک رنگ در می‌آوردند.
این تکنیک تا مدت‌های مدیدی مورد استفاده قرار می‌گرفت تا اینکه در اوایل دهه ۹۰، سر و کله هایلایت‌ها پیدا شد. تکنیکی جذاب و چشمگیر، که لایه‌های تیره و روشن رنگ مو را در هم می‌آمیخت. چیزی نگذشت که هایلایت‌ها به یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌های رنگ مو تبدیل شدند و جای رنگ موهای سرتاسری و یکدست را گرفتند.

اما در مدت زمان بسیار کمی، اصول هایلایت دستخوش تغییرات خلاقانه‌ای شد و زمینه را برای پیدایش دیگر تکنیک‌ها فراهم نمود. اینجا بود که روش‌های لاکچری و جذاب آمبره و بالیاژ وارد صنعت زیبایی شدند.
این تکنیک‌ها، ظاهری فوق‌العاده روی موها به وجود می‌آوردند و زیبایی بی‌بدیلی به چهره‌ها می‌بخشیدند. با این تفاسیر، کمتر کسی انتظار ظهور تکنیک‌های جدید دیگری را داشت. تا اینکه متخصصان رنگ مو از تکنیکی نوین به نام سامبره رونمایی کردند. روشی ظریف و جذاب که تمام فرش قرمزها را به تصاحب خود درآورد.

تفاوت سامبره، آمبره و بالیاژ

حقیقت این است که روش اجرا و نتیجه تکنیک‌های رنگ مو، تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. اما  تشخیص و تمایز تکنیک‌های رنگ مو برای اغلب افراد، کار دشواری به نظر می‌رسد. حتی هنگام مراجعه به آرایشگاه، با شنیدن نام‌های تخصصی مانند آمبره، بالیاژ، هایلایت فویلی و … ممکن است سردرگم شوید.

سامبره

اما اگر می‌خواهید انتخاب صحیح و جذابی برای رنگ و استایلینگ موهایتان داشته باشید، بهتر است با تفاوت، ویژگی کلی و جزئیات تکنیک‌های مختلف رنگ مو آشنا شوید.

تکنیک بالیاژ

بالیاژ، گل سر سبد تکنیک‌های رنگ موی امروزی است. روش اجرای بالیاژ، کاملا دستی است، به این شکل که آرایشگر لایه‌های مختلف مو را با سلیقه خود رنگ و دکلره می‌کند. به همین خاطر است که نتیجه نهایی تکنیک بالیاژ، تا حد زیادی به مهارت آرایشگر مورد نظر شما بستگی دارد.

اگر به دنبال تغییری بسیار شگرف و جذاب برای موهایتان هستید، بالیاژ دقیقا همان چیزی است که دنبالش می‌گردید. اما توجه داشته باشید که این تکنیک، اغلب برای موهای بلند توصیه می‌شود. بالیاژ، ظاهری سه بعدی و جذاب به موهایتان هدیه می‌دهد. همچنین، حجم موها بعد از بالیاژ، بیشتر از حالت عادی به نظر می‌رسد.

تکنیک آمبره

آمبره، یکی از جدیدترین انواع تکنیک‌های رنگ مو است و نخستین بارقه‌های پیدایش آن به سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد. در این تکنیک، رنگ مو با هدف ایجاد گرادیانت اجرا می‌شود. آرایشگر، رنگ موی ریشه را تا قسمت پایه تیره نگه می‌دارد و با رسیدن به قسمت انتهایی و نوک مو، شدت رنگ افزایش می‌یابد و روشن‌تر می‌شود.
آمبره مو با توجه به تناژ رنگ مورد نظر شما، با دکلره و بدون دکلره قابل اجرا است. در تکنیک آمبره، اغلب شاهد کنتراست رنگ ویژه‌ای بین قسمت پایه و انتهایی مو هستیم.

سامبره چیست؟

حقیقت این است که سامبره، یکی از زیرمجموعه‌های تکنیک آمبره است. بسیاری از کارشناسان حوزه رنگ، سامبره را خواهر کوچکتر آمبره می‌دانند. چرا که پایه اجرای رنگ تقریبا مشابه است. اما کنتراست نهایی و رادیانت به وجود آمده، بسیار لطیف‌تر از آمبره است. در سامبره، طیف رنگ مو با شدت بسیار ملایم‌تری رو به روشنی و تیرگی میل می‌کند. در نتیجه، ظاهر طبیعی‌تری را رقم می‌زند.

مزایای تکنیک سامبره

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، سامبره را می‌توان به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های تکنیک آمبره در نظر گرفت. با این تفاوت که سامبره، مزیت‌های بیشتری را در اختیار طرفداران خود قرار می‌دهد. حتی با اطمینان می‌توان گفت تکنیک سامبره، یکی از پرتقاضاترین راهکارهای رنگ مو در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی است.
از جمله مزایای منحصر به فرد این تکنیک رنگ مو، عبارتند از:

سامبره

  • عدم محدودیت انتخاب رنگ

همه شما به خوبی می‌دانید که انتخاب رنگ موی مناسب، تا حد بسیار زیادی به رنگ و تناژ پوست، رنگ چشم و دیگر فاکتورهای ظاهری بستگی دارد. با این اوصاف، انتخاب رنگ موی مناسب برای هر فرد با یک سری محدودیت همراه است. اما با تکنیک سامبره، می‌توانید از همه این موانع بگذرید.

در این تکنیک با توجه به بلندی مو، پایه موها حدود ۱۰ تا ۱۵ سانت تقریبا تیره است. بعد از آن، آرایشگر گرادینت رنگ روشن را به سمت انتهای ساقه مو به وجود می‌آورد. به همین خاطر است که شما می‌توانید بدون توجه به فاکتورهای کلیدی انتخاب رنگ مو، هر رنگ و تناژی که بخواهید را انتخاب و اجرا نمایید. این گزینه، به خصوص برای افرادی که پوست سبزه یا تیره دارند عالی است.

  • کاهش آسیب مو

از هایلایت و بالیاژ گرفته تا سامبره، بسیاری از رنگ موها و تکنیک‌های مورد نظر شما، نیازمند دکلره هستند. دکلره، ترکیبی از مواد شیمیایی است که بر پلاک کوتیکول مو تاثیر می‌گذارد و رنگدانه طبیعی پوست را اکسید می‌کند.
در نتیجه، موهای شما رنگ خود را از دست می‌دهد و برای پذیرش رنگدانه‌های جدید آماده می‌شود. این فرایند، اغلب باعث آسیب به کوتیکول و فولیکول مو می‌شود. اما در تکنیک سامبره، آسیب ناشی از دکلره به حداقل می‌رسد. چرا که دکلره از میانه ساقه مو اجرا می‌شود و بخش کمی از موها را دربر می‌گیرد.

  • ظاهر طبیعی

گرادیانت ملایم و ظریف تکنیک سامبره، ظاهری طبیعی و جذاب به موهایتان هدیه می‌دهد. به خصوص اگر تمایل دارید از کنتراست تیره و تناژهای قهوه‌ای و شکلاتی استفاده کنید.

  • هزینه مقرون به صرفه

در فرایند سامبره، حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد موهای شما دکلره و رنگ می‌شوند. در نتیجه، مواد مصرفی برای اجرای این رنگ نسبت به دیگر تکنیک‌ها بسیار کمتر است. به همین خاطر است که اجرای سامبره اغلب کم هزینه‌تر است و گزینه‌ای اقتصادی برای رنگ کردن موها محسوب می‌شود.

  • عدم نیاز به تمدید مجدد

از رنگ موهای سراسری گرفته تا آمبره و بالیاژ، بعد از چند هفته موهای شما به تمدید رنگ و دکلره احتیاج دارند. اما در تکنیک سامبره، این امر کمی متفاوت است. چرا که در این تکنیک، اجرای دکلره و رنگ مو از دو سوم انتهایی ساقه مو آغاز شده است و ریشه موها طبیعی و تیره هستند. در نتیجه شما نهایتا ۲ تا ۳ بار در سال به ترمیم دوباره سامبره خود احتیاج دارید.

مراقبت از موهای سامبره

با توجه به اینکه درصد کمی از موها در تکنیک سامبره دکلره می‌شوند، بسیاری از افراد مقوله مراقبت از مو را جدی نمی‌گیرند. اما توجه داشته باشید که سلامت عمومی موها بعد از اجرای هرگونه تکنیک رنگ مو و دکلره، به خطر می‌افتد. تماس با مواد شیمیایی و ترکیباتی مانند آمونیاک، باعث تضعیف مو و شکنندگی آنها می‌شود.

سامبره

با این تفاسیر، بهتر است مراحل مراقبت از موهایتان را بعد از سامبره و هر تکنیک رنگ موی دیگری جدی بگیرید.
از مهم‌ترین نکات مراقبت از موهای رنگ شده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از شامپوهای مخصوص استفاده کنید

بعد از فرایند دکلره، پلاک‌های کوتیکولی تار شما باز می‌شوند و این امر با خشک و وز شدن موها همراه است. استفاده از شامپوهای معمولی، اغلب باعث تشدید این مشکل می‌شود. به همین خاطر، بهتر است تا حد امکان از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده نمایید. این شامپوها، حاوی ترکیبات ویتامینه هستند و موهایتان را عمیقا آبرسانی و تغذیه می‌نمایند. همچنین، مانع از خشکی و گره خوردن تار موهای رنگ شده نیز می‌شوند.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا