جستجو

رنکساژ چیست و نحوه انجام آن در خانه

رنکساژ
دکلره کردن مو، این فرصت را فراهم می‌کند تا بتوانید رنگ موهای جذاب و فانتزی را با نمایی مشابه آنچه که در کاتالوگ رنگ می‌بینید، تجربه کنید. اما معضل بزرگی که در مرحله بعد با آن مواجه می‌شویم، ماندگاری بسیار کم و چند روزه رنگ موهای محبوب‌مان است. رنگ موهای فانتزی بر خلاف سری طبیعی که بدون دکلره اجرا می‌شوند، ماندگاری بسیار کمی دارند و بعد از چندبار شستشو کاملا از بین می‌روند. یکی از راهکارهای ساده و سریع برای تمدید رنگ مو بعد از دکلره، رنگساژ است. در این مطلب با رنگساژ و کارکرد آن برای مو بیشتر آشنا خواهید شد.

رنگساژ مو چیست و چقدر ماندگاری دارد؟

رنگساژ، ترکیبی از رنگ مو است که با روش‌های نوین روی موی دکلره شده اجرا می‌شود. مواد رنگساژ، همان رنگ موهای معمولی هستند که با توجه به ترکیبات حرفه‌ای باهم مخلوط شده‌اند و به طور معمول حدود ۴ تا ۵ هفته ماندگاری دارند. طی این مدت، بعد از هربار شستشو مقداری از رنگساژ از بین می‌رود و این فرایند تا ۳۵ بار شستشوی مو ادامه می‌یابد. بعد از آن، شما می‌توانید از همان رنگساژ قبل یا رنگساژهای دیگر برای تمدید رنگ موی خود استفاده نمایید.

رنکساژ

تفاوت رنگ مو و رنگساژ

برخلاف تصور عموم، رنگ کردن و رنگساژ مو دو فرایند کاملا جداگانه هستند و تفاوت‌های کاربردی و ظاهری بسیاری دارند. این درحالی است که مواد اولیه به کار رفته برای اجرای هر دو این تکنیک‌ها در بیشتر موارد مشابه است. از تفاوت‌های جالب توجه رنگ مو و رنگساژ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فرایند رنگ کردن مو با توجه به حجم و بلندی موهای هر فرد، بین ۱ تا ۳ ساعت زمان می‌برد. مواد رنگ مو، حداقل باید بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه روی موهایتان بمانند تا ظاهری یکدست ایجاد نمایند. اما اجرای رنگساژ در بیشترین حالت ممکن، ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. چرا که موهای دکلره شده، کاملا آماده پذیرش رنگدانه‌ها هستند و در مدت زمان کمی رنگ را به صورت یکدست جذب می‌نمایند.
  • مواد رنگساژ با آب ترکیب می‌شوند و محصولی رقیق به وجود می‌آورند. درحالی که مواد رنگ مو، ترکیبی غلیظ از اکسیدان و رنگ است.
  • رنگ موهای معمولی تا زمانی که موهایتان از قسمت ریشه رشد کنند و رنگ طبیعی آنها نمایان شود، ماندگار خواهند ماند. به این معنی که در اثر شستشو یا گذر زمان، پیگمنت‌های رنگ تغییر نمی‌کنند. اما رنگساژ، نوعی رنگ نیمه دائمی محسوب می‌شود که روی لایه سطحی کوتیکول قرار می‌گیرد. به همین خاطر است که ماندگاری بسیار کمی دارد.
  • یکی از مزیت‌های رنگساژ، از بین رفتن پیگمنت‌های رنگ، بدون به جا ماندن رفله‌های مزاحم و مقاوم رنگ مو است. اگر روحیه تنوع طلبی دارید یا می‌خواهید رنگ‌های متفاوتی را روی موهایتان امتحان کنید، رنگ موی طبیعی گزینه خوبی برای شما نیست. به خصوص تناژهای تیره، قهوه‌ای و قرمز که از بین بردن آنها کار بسیار سختی است. در مقابل، می‌توانید از رنگساژها استفاده نمایید.
  • ترکیب شیمیایی رنگ موهای معمولی، به عمق ساختمان کوتیکول نفوذ می‌کنند. به همین خاطر است که می‌توانند سلامت و زیبایی موهایتان را تحت تاثیر قرار دهند. رنگ موهای معمولی اغلب با پیامدهای خشکی، وز شدن و شکنندگی تار مو همراه هستند. اما رنگساژ، فرمولاسیون بسیار ملایم‌تر و نفوذ خیلی سطحی‌تری نسبت به رنگ موی معمولی دارد. در نتیجه، سلامت موهایتان را تهدید نمی‌کند.

شناخت انواع رنگساژ و کاربردهای آن

رنگساژها امروزه در انواع مختلف شامپو، ژل، اسپری و … وجود دارند. انتخاب هریک از این فراورده‌ها، به رنگ موی مورد نظر و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.ب ه طور کلی، رنگساژها را می‌توان به سه دسته موقت، نیمه دائم و آماده تقسیم کرد که ویژگی و کاربرد هرکدام از آنها به صورت زیر است :

رنکساژ

رنگساژ موقت

رنگساژهای موقت، اغلب به صورت محصولات آماده اسپری، ژل، موس و… تولید و عرضه می‌شوند. برخی از این محصولات به دلیل پیگمنت بالایی که دارند، می‌توانند رنگ موهای تیره را نیز تغییر بدهند. اما توجه داشته باشید که این مدل رنگساژ، ماندگاری بسیار محدودی در حد چند روز دارد. به این صورت که بعد از هربار شستشو، مقداری از رنگ از بین می‌رود و نهایتا بعد از گذشت یک هفته موهایتان به حالت قبل باز می‌گردد.

این مدل رنگساژ برای بچه‌هایی که دوست دارند در حد چند روز رنگ موهای فانتزی و کارتونی را امتحان کنند انتخاب مناسبی است. البته بدیت منظور، بهتر است که از محصولاتی استفاده کنید که برای گروه سنی کودکان تولید شده‌اند. اگر به دنبال رنگ موهایی با ماندگاری بالا و چند هفته‌ای هستید، این دست از محصولات انتخاب مناسبی برای شما نیست.

درباره اسپری‌های رنگساژ مو نیز، بهتر است موارد ایمنی لازم را رعایت نمایید. اگر خودتان یا فرزندتان مشکلات تنفسی و آلرژیک دارید، بهت است از اسپری رنگ استفاده نکنید. چرا که ذرات اسپری، قابلیت پخش بسیار بالایی دارند و ممکن است دستگاه تنفسی و ریوی را تحت تاثیر قرار دهند.

رنگساژ با واریاسیون

ساخت رنگساژ با واریاسیون، تا حدودی شبیه به رنگساژهای معمولی رنگ مو است. با این تفاوت که به جای رنگ مو، از ترکیب اکسیدان و واریاسیون‌ها استفاده می‌شود. رنگساژ واریاسیون اغلب برای اجرای رنگ موهای فانتزی با ماندگاری بلند مدت پیشنهاد می‌شود. رنگ‌های صورتی، آبی، سبز و… از پرطرفدارترین تناژهای رنگساژ با واریاسیون هستند و ۳ تا ۴ هفته ماندگاری دارند.

رنگساژ واترکالر

رنگساژ واتر کالر، یکی از جدیدترین متدها در زمینه رنگ مو است. در این رنگساژ با توجه به فرمولاسیون و برند رنگ موی مورد استفاده، آرایشگران ترکیب رقیق و شامپو مانندی را تولید می‌کنند. رنگساژ واتر کالر، به دو شکل ساخته می‌شود که دستورالعمل و کاربرد هرکدام از آنها به شرح زیر است :

  • برخی از برندهای رنگ مو، با پیگمنت فوق العاده قدرتمند و مخصوص ایجاد رنگساژهای واتر کالر تولید می‌شوند. آرایشگران از ترکیب این رنگ مو با مقدار معمول دو برابر آب، به عنوان رنگساژ استفاده می‌نمایند. این فرمول، فاقد اکسیدان و ترکیبات محرک است و نسبت به رنگ موهای معمولی فرمولاسیون ضعیف‌تری دارد. در نتیجه، آسیب ناشی از آنها نیز بسیار کمتر است.
  • دسته دوم رنگساژ واتر کالر، با فرمولاسیون معمول رنگ مو و اکسیدان ساخته می‌شود. این رنگساژ، مخصوص رنگ موهای پیچیده و ترکیبی است که برای ساخت آنها حتما باید از ترکیبات آمونیاکی چند تناژ مختلف از رنگ مو استفاده کرد. بعد از مخلوط کردن رنگ و اکسیدان در این ترفند، آرایشگر رنگساژ را با ۱.۵ برابر آب مخلوط می‌کند و آن را روی موهایتان به خوبی ماساز می‌دهد.

شامپوهای خنثی کننده رنگ را با رنگساژ اشتباه نگیرید

احتمالا شما هم با انواع شامپوهای بنفش، نقره‌ای و … در دنیای رنگ مو روبرو شده‌اید. این شامپوهای پیگمانته، برای از بین بردن رفله‌های ناخالص زرد، سبز، نارنجی و … پس از فرایند دکلره تهیه شده‌اند .استفاد از آنها محدودیت دارد و در صورت استفاده نادرست و انتخاب رنگ نامناسب، پیامدی جز خراب شدن رنگ مو و به خطر افتادن سلامت موهایتان در انتظار شما نیست. برخی افراد این شامپوها را با رنگساژ اشتباه می‌گیرند. به این معنی که از آنها برای تغییر رنگ موهایشان استفاده می‌کنند و در بیشتر موارد، تناژ کلی رنگ موی قبلی و دکلره را به کلی تغییر می‌دهند.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا