جستجو

درباره اکستریت پرفیوم و انواع غلظت عطر بیشتر بدانید

غلضت
هنگامی که درباره وجه تمایز عطرها صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن بسیاری از ما می‌رسد، تفاوت رایحه آنها است. این در حالی است که فاکتور بسیار مهم و موثر دیگری نیز وجود دارد که اغلب به آن بی‌توجهی می‌شود. غلظت عطر، همان متغیر فراموش شده‌ای است که درباره آن صحبت می‌کنیم. باور کنید یا نه، غلظت عطر ارتباط مستقیمی با قیمت، کیفیت و ماندگاری آن دارد. برای درک این موضوع، می‌توانید به ادیشن‌های مختلف معروف‌ترین عطرهای دنیا مانند ساواج دیور، لاویه بل لانکوم یا مادمازل شنل نگاهی بیندازید. این عطرها، در غلظت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و به تبع، قیمت و کیفیت متفاوتی نیز دارند.

انواع عطر از لحاظ غلظت

پیش از شرح انواع غلظت عطر، بهتر است با مفهوم آن آشنا شویم. هنگامی که به غلظت عطر اشاره می‌کنیم، در واقع منظورمان میزان اسانس روغنی و خالص به کار رفته در عطرها و درصد ترکیب الکل آنها است. این شاخص، بر تمام جنبه‌های کیفی و کمی عطر مورد نظر شما تاثیر می‌گذارد. با این اوصاف، بهتر است هنگام خرید عطر توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.
عطرها از نظر غلظت اسانس و درصد ترکیب الکل، به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

اکستریت پرفیوم (Extrait de Parfum)

اکستریت پرفیوم، غلیظ‌ترین شکل عطر در بازار است و به راحتی می‌توان گفت که بیشترین ماندگاری را دارد. غلظت اسانس عطر در Extrait de Parfum چیزی حدود ۳۵ تا ۴۵ درصد است. آن‌چه اکستریت پرفیوم را از دیگر انواع عطر متمایز می‌کند، تنها غلظت بالا و ماندگاری طولانی مدت آن نیست. بلکه ترکیب رایحه به علاوه نت‌های پیچیده و لاکچری است.

فرمولاسیون و ترکیب نت‌های Extrait de Parfum اغلب مجموعه‌ای بی‌نظیر از انواع مواد طبیعی، نادر و گرانبها را به خود اختصاص می‌دهد. این ترکیب منحصر به فرد از رایحه‌ها، کیفیتی غیر قابل تصور را برایتان فراهم می‌کند. کافی است ۲ تا ۳ قطره از اکستریت پرفیوم را روی پوستتان بمالید تا متوجه عملکرد نهایی این ترکیب جادویی شوید.

غلضت

با این اوصاف، تعجب آور نیست که Extrait de Parfum لقب گران قیمت‌ترین انواع عطر را به خود اختصاص داده است. در برخی از انواع این عطر، اسانس مورد استفاده به قدری خاص و نادر است که عطر را در بطری‌های falcon عرضه می‌کنند. ساختار این بطری به گونه‌ای است که از هدر رفتن حتی یک قطره از اکستریت پرفیوم جلوگیری کند.

اکستریت پرفیوم‌ها در شکل اولیه خود برای استفاده در مناسبت‌های خاص فرموله شده‌اند. اما انتخاب آنها به عنوان عطر شخصی و روزانه نیز می‌تواند گزینه وسوسه انگیزی باشد.

پرفیوم (perfume)

پرفیوم‌ها بعد از Extrait de Parfum بیشترین مقدار اسانس را در ساختار خود جای داده‌اند و حاوی ۲۵ تا ۳۵ درصد عطر خالص هستند. ماندگاری پرفیوم‌ها به طور میانگین بین ۶ تا ۸ ساعت است و می‌توان گفت در تمام طول روز با شما همراه خواهند بود.

پرفیوم‌ها از نظر ماندگاری و عملکرد، شباهت زیادی به اکستریت پرفیوم دارند و رایحه تندی خلق می‌نمایند. بسیاری از افراد، رایحه این دو غلظت را برای استفاده روزمره کمی قوی و خشن می‌دانند. با توجه به این موضوع، اگر نسبت به بو و رایحه‌های قوی حساسیت دارید یا دچار مشکلات زمینه‌ای مانند میگرن هستید، بهتر است از انتخاب پرفیوم و اکستریت پرفیوم‌ها چشم‌پوشی کنید.
ماندگاری بالا و عطر تند  این دو غلظت عطر، می‌تواند حساسیت‌تان را تحریک نماید و عوارض ناخوشایندی برایتان به دنبال داشته باشد.

غلضت

نکته مهمی که درباره استفاده از پرفیوم و اکستریت پرفیوم باید رعایت کنید، عدم به کار بردن آنها در تکنیک لایه بندی است. تکنیک لایه بندی عطر، برای تقویت رایحه‌های ملایمی مانند ادکلن، ادو‌تویلت، ادو‌فرش و … است.
این تکنیک، اثر هم‌افزایی غلظت‌های پایین عطر را تقویت می‌کند و ماندگاری و قدرت عمل آنها را بهبود می‌بخشد. در مقابل این غلظت‌های ملایم و پایین عطر، پرفیوم‌ها و اکستریت پرفیوم‌ها قرار دارند که با رایحه شدید و تند خود شناخته می‌شوند.

ادوپرفیوم (EDP)

بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم‌ها بالاترین غلظت اسانس را به خودشان اختصاص می‌دهند و اغلب حاوی ۱۵ تا ۲۵ درصد اسانس هستند. غلظت ادوپرفیوم‌ها با درج اختصار (EDP) روی بطری عطر نشان داده می‌شود. ماندگاری این غلظت از عطر، به طور متوسط بین ۴ تا ۵ ساعت است و پخش بوی متوسطی دارد.

اگر گمان می‌کنید که انواع ادوپرفیوم‌ها قرار است کیفیت رایحه و ماندگاری بهتری داشته باشند، احتمالا اشتباه می‌کنید. علاوه بر غلظت، ترکیب رایحه و کیفیت نیز در ماندگاری و پخش بوی عطرها موثر است. به این معنی که دو عطر با غلظت مشابه ادوپرفیوم، می‌توانند رایحه، ماندگاری و کیفیت متفاوتی داشته باشند.

ادوپرفیوم از نظر تطبیق پذیری، در دسته عطرهای قوی و شخصی دسته بندی می‌شود. برخی از آنها برای فصل‌های سرد و برفی سال ایده‌آل هستند، در حالی که بعضی دیگر برای روزهای گرم و آفتابی دلپذیر و مناسبند.

غلضت

البته برخی از ترکیب عطرهای حرفه‌ای ادوپرفیوم نیز وجود دارد، که می‌توانید در تمام روزهای سال از آنها استفاده نمایید. ادوپرفیوم نسبت به پرفیوم و اکستریت پرفیوم قیمت کمتری دارد و انتخابی اقتصادی برای داشتن رایحه‌ای ماندگار محسوب می‌شود.

ماندگاری بالا و رایحه قدرتمند ادوپرفیوم‌ها، انتخاب هوشمندانه‌ای برای متمایز کردن شخصیت‌تان در جمع‌های بزرگ و مهمانی‌ها است. اگر از دسته افرادی هستید که دوست دارید استایل خاص و متفاوتی داشته باشید، ادوپرفیوم بهترین غلظت‌ عطر برای شما به حساب می‌آید.

ادوتویلت (EDT)

اصطلاح ادوتویلت از واژه فرانسوی « faire sa toilette» به معنای آماده شدن گرفته شده است. وجود مخفف واژه ادوتویلت (EDT) روی بطری عطر، به این معنی است که محصول مورد نظرتان حاوی ۵ تا ۱۵ درصد اسانس خالص عطر است. ادوتویلت‌ها ممکن است از نظر غلظت عطر در رده‌بندی پایینی قرار بگیرند، اما یکی از پرطرفدارترین انواع عطر در دنیا به حساب می‌آیند.

ادوتویلت‌ها به دلیل غلظت پایین اسانس، شدت بو و ماندگاری بالایی ندارند ولی به خوبی با شرایط مختلف هماهنگ می‌شوند. درواقع فرقی نمی‌کند عطر محبوبتان رایحه شیرین و گرم یا خنک و تلخی داشته باشد. در غلظت ادو تویلت، می‌توانید عطر مورد نظرتان را در هر فصل و مناسبتی استفاده کنید و بدون دلهره از آن لذت ببرید.
پخش بو و ماندگاری ادوتویلت‌ها تا حدی نیست که بر استایل شخصی و شرایط محیطی غالب شود. به همین خاطر، در این باره محدودیت کمتری برای شما ایجاد می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد، ادوتویلت‌ها ماندگاری محدودی (حدود ۲ تا ۳ ساعت پس از هربار استفاده) دارند و با این شرایط در طول روز به تمدید چند باره عطر احتیاج خواهید داشت. به همین خاطر است که حجم عطرهای (EDT) اغلب بیشتر از انواع ادوپرفیوم و پرفیوم است. علاوه بر این، ادوتویلت‌ها از نظر قیمت نیز نسبت به پرفیوم و ادو پرفیوم، مقرون به صرفه‌تر هستند.
اگر با تمدید مجدد عطر در طول روز مشکلی ندارید، ادوتویلت‌ها انتخاب عالی و بی‌نقصی هستند.

برخی افراد معتقدند عطرهایی با غلظت ادوتویلت کارایی بالایی ندارند. این در حالی است که ادوتویلت‌ها از نظر کیفیت و ماندگاری باهم برابر نیستند. برای درک این مسئله، ادوتویلت ساواج دیور را در نظر بگیرید. این ادوتویلت محبوب، توانسته رضایت درصد بالایی از رضایت مصرف کنندگان را به دست آورد و به عنوان یکی از پرفروش‌ترین عطرهای خانه دیور شناخته شود.

ادکلن (EDC)

به دنبال رایحه‌ای شاداب و ملایم برای گذراندن روزهای گرم بهار و تابستان هستید؟ غلظت‌های ادکلن بهترین انتخاب ممکن برای چنین شرایطی به شمار می‌روند. فرمولاسیون ادکلن‌ها، ترکیبی از ۲ تا ۴ درصد اسانس عطر با بیش از ۹۰ درصد الکل است. درصد بالای الکل در ادکلن‌ها، قدرت پخش خارق‌العاده‌ای به آنها می‌دهد و این همان چیزی است که در روزهای گرم به آن نیاز دارید.

توجه داشته باشید که درصد پایین اسانس در ادکلن‌ها باعث کاهش کیفیت و کارایی آنها نمی‌شود. این ترکیبات طراوت بخش، ماندگاری ۲ تا ۳ ساعته دارند و با توجه به رایحه و برند مورد نظر شما، می‌توانند پخش بوی متوسط تا قوی داشته باشند.

ادکلن‌ها نسبت به دیگر غلظت‌های عطر که درباره آنها صحبت کردیم، ارزان‌تر هستند. همچنین، در حجم‌های بیشتری تولید و عرضه می‌شوند. این غلظت ملایم عطر، برای ماندگاری در طول روز به تمدید چند باره احتیاج دارد و انتخاب هوشمندانه‌ای برای تکنیک لایه بندی در روزهای گرم و آفتابی است.

رایحه متعادل ادکلن‌ها برای پیاده روی روزانه، قرارهای دوستانه، کاری و لذت بردن از روزهای آفتابی عالی است. اما اگر قصد دارید بدرخشید و حضور برجسته‌ای در محافل خاص داشته باشید، قطعا ادکلن مناسب شما نیست و بهتر است به سراغ ادوپرفیوم‌ها بروید.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا