جستجو

خواص سالیسیلیک اسید برای پوست

سالیسیلیک اسید، یکی از پرطرفدارترین اکتیوهای پوستی است که این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این اکتیو، فارغ از جنس و مشکلات پوستی‌تان، به شما اجازه می‌دهد روتین کارآمدتری داشته باشید. متخصصان حوزه مراقبت از پوست، از سالیسیلیک اسید اغلب برای درمان خشکی فصلی، آکنه و التهاب کمک می‌گیرند. اما فواید سالیسیلیک اسید بسیار فراگیرتر از اینها است. کافی است بتوانید مشکلات پوستی‌تان را ریشه‌یابی کنید و به طور صحیح از سالیسیلیک اسید استفاده نماید.

سالیسیلیک اسید چیست؟

سالیسیلیک اسید، نوعی بتا هیدروکسی اسید با خاصیت لایه برداری ملایم است. هرچند این اکتیو به طور طبیعی از عصاره درخت بید گرفته می‌شود ولی در انواع میوه‌ها و سبزیجات نیز وجود دارد. با وجود حجم بالای تقاضا برای این اکتیو در دنیا، بدیهی است که استخراج طبیعی جوابگو نخواهد بود. به همین خاطر است که سالیسیلیک اسید به کار رفته در محصولات مراقبتی پوستی، با روش‌های شیمیایی تولید می‌شوند. به این صورت که ابتدا بخش فعال هیدروکسیل را از مولکول جدا می‌کنند، سپس مولکول کربوکسیلیک اسید تولید می‌شود که به جای حلال در آب، محلول در چربی است. این همان نکته کلیدی و مهمی است که سالیسیلیک اسید را به ترکیبی ضد جوش و موثر تبدیل می‌نماید.

سالیسیلیک

نحوه عملکرد سالیسیلیک اسید روی پوست

حلالیت سالیسیلیک اسید در چربی، با از دست دادن بخش هیدروکسی (گروه OH) به شکل فوق العاده‌ای افزایش می‌یابد. در نتیجه، این مولکول‌ها می‌توانند از سد طبیعی و چرب پوست بگذرند و خودشان را به عمق منافذ برسانند. بخش اسیدی مولکول سالیسیلیک اسید، اتصال ذرات چربی با پوست را در خود حل می‌کند و از این طریق چربی اضافی را از بین می‌برد.

خاصیت محلول در چربی سالیسیلیک اسید، امتیاز مهم دیگری نیز در اختیار این اکتیو قرار می‌دهد که زمینه ساز خواص دیگر آن است. این امتیاز چیزی نیست جز افزایش بسیار زیاد نفوذ به لایه‌های عمیق پوستی نسبت به دیگر مواد مشابه. با این رویکرد، سالیسیلیک اسید قدرت ضد التهابی خود را به بهترین نحو ممکن برای از بین بردن التهابات پوستی به کار می‌گیرد و نتایج خارق العاده‌ای به دنبال دارد.

فواید سالیسیلیک اسید برای پوست

در بخش قبل، به خوبی با نحوه عملکرد سالیسیلیک اسید و ساز و کار بنیادین آن در لایه‌های عمقی پوست آشنا شدید. با توجه به قدرت نفوذ بالا و توان سالیسیلیک اسید در کنترل چربی طبیعی پوست، برآورد فواید این اکتیو چندان سخت نیست. این محصول با توجه به دوز و نوع فراورده (سرم، ژل، لوسیون و ….) فواید مختلفی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خاصیت ضد آکنه دارد

سالیسیلیک اسید، اکتیوی اختصاصی و ویژه برای پوست‌های کومدولیتیک یا مستعد جوش است. اگر پوست چربی دارید و اغلب با انواع جوش‌های چرکی، ملتهب و زیر پوستی دست و پنجه نرم می‌کنید،         سالیسیلیک اسید را از دست ندهید. این ماده، جوش‌های سر سفید و سرسیاه را به صورت ریشه‌ای نابود می‌کند و مانع از تولید مجدد آنها می‌شود. سالیسیلیک اسید، منافذ پوستی را کاملا پاکسازی           می‌نماید و از تجمع چربی اضافی و سلول‌های مرده پوستی در این ناحیه جلوگیری می‌کند. استفاده صحیح از فرمولاسیون‌های معتبر این اکتیو، معجزه‌ای باور نکردنی برای کنترل انواع جوش و آکنه به حساب       می‌آید.

  • به عنوان قابض ملایم پوست عمل می‌کند

خبر خوب دیگر برای کسانی است که با مشکل منافذ باز و بزرگ پوستی روبرو هستند. سالیسیلیک اسید اینجا است تا به بهترین شکل ممکن مشکلتان را حل کند. سالیسیلیک اسید به عنوان نوعی بتا          هیدروکسی اسید، به سفت شدن منافذ کمک می‌نماید. در نتیجه، منافذ پوست را کوچکتر از حالت عادی نشان می‌دهد.

سالیسیلیک

  • سبوم اضافی پوست را کاهش می‌دهد

ترشح بیش از حد سبوم طبیعی، باعث چرب شدن پوست و مسدود شدن منافذ می‌شود. این امر، لایه برداری طبیعی و دفع سلول‌های مرده توسط پوست را با اختلال مواجه می‌نماید. اختلالی که معمولا          با التهابات قرمز و آکنه‌های دردناک زیر پوستی همراه است. در این بین، سالیسیلیک اسید ترکیبات چربی سطح پوست را تجزیه می‌کند و چرخه باکتری‌های طبیعی پوست را به تعادل می‌رساند. استفاده           منظم از این اکتیو پوستی در قالب شوینده، به تعدیل چربی پوست و بهبود شرایط عمومی آن کمک می‌کند.

  • لک‌های پوستی را از بین می‌برد

خاصیت ضد التهاب و لایه برداری ملایم سالیسیلیک اسید، آن را به ترکیبی موثر برای رفع لک‌های پوستی تبدیل کرده است. جای جوش، لک ناشی از هایپر پیگمنتیشن و لکه‌های تیره و مقاوم از جمله               گزینه‌های قابل درمان توسط سالیسیلیک اسید به شمار می‌آیند. این اکتیو اسیدی، پوستتان را با ملایمت لایه برداری می‌کند و در این حین، باعث ایجاد التهاب و حساسیت نمی‌شود. با این حال، بهتر                است زیر نظر پزشک متخصص از فراورده‌های سالیسیلیک اسید استفاده نمایید.

نحوه استفاده از سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید به تنهایی یک فراورده مستقل، خالص و قابل مصرف نیست. بلکه در انواع مختلف سرم، کرم، لوسیون، شوینده و .. تولید و عرضه می‌شود. این اکتیو با توجه به کاربری و نوع محصول، باید به شکل خاصی مصرف شود. بنابراین، بهترین راه برای آشنایی با نحوه مصرف سالیسیلیک اسید، مطالعه بروشور محصول است. اما به اختصار و با تکیه بر قوانین کلی مراقبت‌های پوستی، می‌توانید از راهنمای زیر کمک بگیرید:

سالیسیلیک

نحوه مصرف شوینده سالیسیلیک اسید

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای کنترل چربی و پاکسازی منافذ پوستی، استفاده از شوینده‌های سالیسیلیک اسید است. کنترل میزان تولید چربی طبیعی پوست و کاهش تکثیر باکتری‌ها، از جمله فعالیت‌های موثر این اکتیو به شمار می‌آیند. با وجود این دلایل، متخصصان معتقدند که شوینده سالیسیلیک اسید برای پوست چرب، بهترین انتخاب ممکن است. شوینده سالیسیلیک اسید برای جوش سرسیاه و سرسفید مناسب است و همه آنها را در مدت زمان کوتاهی از بین می‌برد.

شوینده سالیسیلیک اسید را با توجه به جنس پوست و میزان حساسیت آن، می‌توانید ۱ تا ۲ بار در روز استفاده نماید. اگر پوست مختلط و حساسی دارید، یکبار استفاده از این نوع شوینده کفایت می‌کند. در صورت نیاز، می‌توانید در کنار شوینده سالیسیلیک اسید، از شوینده‌های معمولی یا تونرهای آبرسان و تقویت کننده نیز استفاده نماید.

نحوه مصرف تونر سالیسیلیک اسید

تونرهای سالیسیلیک اسید، محصولی فوق العاده برای تسکین التهابات پوستی و کنترل جوش و آکنه هستند. این محصول را می‌توانید ۲ بار در روز و بعد از شستشوی پوست استفاده نمایید. مقداری از تونر را روی پوستتان بریزید و با پد پنبه‌ای یا انگشت روی پوستتان ماساژ دهید تا جذب شود. سپس به سراغ دیگر مراحل روتین پوستی‌تان بروید.

نحوه مصرف سرم سالیسیلیک اسید

سرم‌ها، اغلب بر پایه آب تولید می‌شوند و نسبت به انواع لوسیون و ژل، قدرت جذب بیشتری دارند. به این معنی که موثرتر هستند و سریع‌تر اثر می‌کنند. بهترین زمان برای مصرف سرم سالیسیلیک اسید، بعد از شستن پوست، استفاده از تونر و سرم آبرسان (هیالورونیک) است. مقداری از این سرم را روی پوست تمیز بریزید و به آرامی با دستتان ماساژ دهید تا کاملا جذب شود.

استفاده روزانه از سرم سالیسیلیک اسید مشکلی ندارد. اما برای جلوگیری از تحریک پوست، بهتر است مصرف آن را ابتدا به صورت هفتگی آغاز نمایید. سپس به صورت ۲ روز در هفته، یک روز درمیان و روزانه مصرف آن را ادامه دهید. در صورت بروز هرگونه التهاب، خشکی یا تحریک پوست، سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

نحوه مصرف لوسیون و مرطوب کننده

فرقی نمی‌کند پوستتان خشک و حساس است یا چرب و مستعد جوش، در هر صورت استفاده از مرطوب کننده برای محافظت از آن ضروری است. با این حال، افرادی که پوست چرب دارند، اغلب از مصرف مرطوب کننده‌ها اجتناب می‌کنند. چرا که معتقدند چربی موجود در مرطوب کننده‌ها، باعث تشدید جوش و آکنه می‌شود. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می‌شود از مرطوب کننده‌های حاوی سالیسیلیک اسید استفاده نمایید.

چه اکتیو هایی را نباید با سالیسیلیک اسید ترکیب کرد؟

تهیه روتین مراقبت از پوست، فرایند پیچیده و تخصصی است که باید توسط پزشک و بعد از انجام آزمایش و تشخیص مشکلات پوستی اجرا شود. ولی متاسفانه، بسیاری از افراد، بدون اطلاع از تداخلات دارویی و اسیدی، به صورت خودسرانه از محصولات مراقبتی استفاده می‌نمایند. به خصوص درباره سالیسیلیک اسید، که خاصیت لایه برداری و ضد چربی بسیار قدرتمندی دارد. از جمله اکتیو هایی که مصرف آنها با سالیسیلیک اسید تداخل ایجاد می‌نماید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا