جستجو

خواص روغن سیاه دانه برای مو

از هزاران سال پیش تا کنون، استفاده از روغن‌های طبیعی برای اهداف درمانی و خوراکی در تمدن‌های بشری رواج داشته است. روغن سیاه دانه نیز یکی از همین روغن‌های طبیعی است که خواص کم نظیر و نادر آن برای درمان بیماری‌ها و تقویت مو می‌تواند شما را شگفت زده کند.

روغن سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه، دانه‌های به دست آمده از گل‌های گیاهی است که بومی مناطق اروپای شرقی، جنوب غربی و خاورمیانه است. مردم این مناطق، سیاه دانه را با نام‌های سیاه تخمه، شونیز و کلونجی نیز می‌شناسند.

روغن سیاه دانه، قرن‌ها است که در فرهنگ شرق به عنوان ماده‌ای همه کاره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پخت و پز و مصارف غذایی گرفته تا دارویی، روغن سیاه دانه ماده‌ای بسیار ارزشمند به شمار می‌رود. این دانه‌ها، هزاران سال است که برای درمان بیماری‌هایی از قبیل آلرژی، آسم، دیابت، سردرد و آرتریت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما یکی از خواص جنجال برانگیز این روغن، تاثیر آن بر تقویت و رشد مو است. از قدیم الایام، بسیاری از افراد معتقد بودند که استفاده از روغن سیاه دانه، می‌تواند ریزش مو را کاهش دهد و به رویش مجدد آن نیز کمک کند.
این فرضیه تا سال‌ها مورد پرسش و بحث دانشمندان قرار داشت. تا اینکه تحقیقات پژوهشی انجام گرفته در این زمینه، ثابت کردند روغن سیاه دانه واقعا می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر رشد و سلامت مو داشته باشد.
چرا که این ماده، منبعی غنی از انواع عناصر تقویت کننده و محافظ

  • رتینوئیدها (ویتامین A)، اسید اسکوربیک (ویتامین C) و نیاسین آمید (ویتامین B)
  • تیموکینون، نیگلون و ترکیبات آنتی اکسیدانت است.

خواص روغن سیاه دانه برای مو

روغن سیاه دانه، حاوی ترکیبات بی نظیری از انواع مواد آنتی اکسیدان و تقویت کننده است. این روغن، به فعال شدن فولیکول‌های مو کمک می‌کند و چرخه نامتعادل رشد و ریزش مو را به تعادل می‌رساند. علاوه بر این، در رفع کمبودهای تغذیه‌ای کوتیکول و فولیکول نیز موثر است. به همین خاطر است که در اغلب محصولات مراقبت مو، ردی از حضور روغن سیاه دانه یافت می‌شود.

خواص روغن سیاه دانه

از دیگر مزایای منحصر به فرد روغن سیاه دانه برای مو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تضمین حفظ سلامت پوست سر

اگر می‌خواهید موهای سالم و شادابی داشته باشید، بهتر است حفظ سلامت پوست سر را اولویت قرار دهید. پوست سر، بستر اصلی فولیکول و ریشه موهای شما است. گردش خون این ناحیه، تغذیه فولیکول و کوتیکول را به عهده دارد. همچنین، غدد سباسی پوست سر هستند که چربی و رطوبت مورد نیاز موها را فراهم می‌نمایند.
هرگونه مشکل و عدم تعادل در عملکرد پوست سر، با آسیب‌های جدی تار مو مانند ریزش، شکنندگی، خشکی و … همراه است.

در این بین، روغن سیاه دانه یکی از مواد مغذی و طبیعی است که می‌تواند به حفظ سلامت پوست سر شما کمک کند. این روغن، خاصیت آنتی باکتریال دارد و چرخه رشد باکتری‌های طبیعی پوست سر را به خوبی کنترل می‌نماید. در نتیجه، مانع از تکثیر بی‌رویه باکتری‌ها و ایجاد بیماری می‌شود.

روغن سیاه دانه، در درمان انواع مشکلات و بیماری‌های پوست سر از قبیل شوره، پسوریازیس، اگزما و … نیز کاربرد دارد.

کمک به تعدیل چربی کف سر

سبوم، روغن طبیعی تولید شده در پوست سر است  که توسط غدد سباسی تولید می‌شود. سبوم، نقش اصلی را در حفظ رطوبت پوست و تسهیل تغذیه تار موها به عهده دارد. اما پوست سر همه افراد به یک اندازه سبوم تولید نمی‌کند. این بازه متغیر تولید سبوم، علت اصلی تفاوت در جنس موهای معمولی، چرب و خشک محسوب می‌شود.

روغن سیاه دانه حاوی موادی از قبیل اسید آمینه‌های چرب است و از این طریق، در تعدیل چربی و رطوبت کف سر نقش موثری ایفا می‌کند. این روغن مغذی، عملکرد غدد سباسی را بهبود می‌دهد و تولید چربی طبیعی را در ناحیه پوست سر تعدیل می‌نماید.
البته جالب است بدانید که این عملکرد ویژه، به انواع موهای چرب و خشک کمک می‌کند. روغن سیاه دانه، از چرب شدن بیش از حد و زودهنگام موهای چرب جلوگیری می‌نماید. اما در مقابل، به تامین چربی و رطوبت مورد نیاز موهای خشک و مجعد نیز کمک می‌کند.

خواص روغن سیاه دانه

تحریک رشد مجدد موها

اگر اخیرا ریزش موهایتان افزایش یافته یا به طور کلی موهای کم پشتی دارید، روغن سیاه دانه می‌تواند شما را نجات دهد. روغن سیاه دانه، حاوی دو ماده بسیار مهم به نام نیگلون و تیموکینون است. این عناصر، خاصیت آنتی اکسیدان و آنتی هیستامین فوق‌العاده‌ای دارند. استفاده از عصاره فرآوری شده موادی مانند تیموکینون، اغلب برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا و آلوپسی آندروژنیک تجویز می‌شود.

با این تفاسیر، استفاده از روغن طبیعی سیاه دانه نیز می‌تواند خواص مشابهی از خود به جا بگذارد. این روغن، فولیکول‌های ضعیف را تقویت می‌کند و از این طریق باعث رویش مجدد موها می‌شود.

مهار ریزش مو

نکته قابل توجه درباره روغن سیاه دانه، تاثیر توامان تحریک رشد و کاهش ریزش مو است. از اعجاز این روغن، می‌توان به افزایش حجم و تعداد تار موها در مدت زمان استفاده از آن اشاره کرد.

این روغن حاوی بیش از ۱۰۰ ماده مغذی مختلف است که منابع بسیار غنی برای تغذیه فولیکول و کوتیکول موهایتان محسوب می‌شود. روغن سیاه دانه، نیازهای پوست سر، فولیکول و ساختمان تار مو را تامین می‌نماید. از این طریق، بر چرخه رشد مو تاثیر می‌گذارد و ریزش آن‌ها را کاهش می‌دهد.

جلوگیری از سفید شدن مو

روغن سیاه دانه، به دلیل اثربخشی خود در پیشگیری از سفید شدن موها و معکوس کردن روند آن نیز مشهور است. مطالعات انجام شده در این زمینه، نشان داده‌اند که روغن سیاه دانه حاوی ماده‌ای به نام لینولئیک اسید است. لینولئیک اسید، پلاک‌های تار مو را تقویت می‌کند و مانع از تخلیه و جدا شدن رنگدانه‌های ملانین می‌شود. در نتیجه، رنگ تیره موهایتان را حفظ می‌کند. حتی اگر موهایتان در مرحله خاکستری شدن است، استفاده مداوم از روغن سیاه دانه می‌تواند روند سفیدی را معکوس نماید.

خواص روغن سیاه دانه برای مو

پیشگیری از آسیب به مو

پیش‌تر هم گفته شد که روغن سیاه دانه، منبعی بسیار مغذی از انواع مواد آنتی اکسیدان ست. آنتی اکسیدانت‌ها، می‌توانند سپرهای دفاعی پوست و موی شما باشند. این عناصر، از انجام واکنش‌های اکسیدانت در سطح سلولی جلوگیری می‌نمایند. در نتیجه، مانع از تولید رادیکال‌های آزاد و ایجاد آسیب عمقی می‌شوند. این فرایند، به شکل فوق‌العاده‌ای از پوست سر و تار موها در برابر آسیب‌های درونی و محیطی محافظت می‌کند.

بهبود گردش خون در پوست سر

بهبود گردش خون در ناحیه پوست سر، به معنی تقویت راندمان تغذیه و قدرت رشد موهای شما است. روغن سیاه دانه، حاوی مقدار بسیار زیادی از بیو مولکول‌های امگا ۳ و ۶ است که در این زمینه بسیار موثر هستند.

حجم و حالت موها را بهبود می‌دهد

روغن سیاه دانه، انتخابی بی‌نظیر برای موهای خشک، آسیب دیده و بد حالت است. موهای خشک و مجعد، اغلب تخلخل بالایی دارند و مستعد خشکی و آسیب هستند. این روغن مقوی، با نفوذ به عمق کوتیکول‌ها، ساختمان آسیب دیده تار مو را ترمیم می‌نماید. همچنین با پر کردن تخلخل‌های تار مو، حالت پذیری آنها را بهبود می‌دهد.

نحوه استفاده از روغن سیاه دانه برای تقویت مو

اگر قصد دارید از خواص روغن سیاه دانه برای رشد و تقویت موهای خود بهره ببرید، راه‌های بسیاری پیش رویتان قرار دارد.

  • استفاده از روغن سیاه دانه در رژیم غذایی

یکی از ترفندهای بهره‌وری از خواص این روغن مغذی، گنجاندن آن در رژیم غذایی است. سیاه دانه را می‌توانید به صورت مستقیم یا عصاره روغنی آن در برنامه غذایی خود قرار دهید. روغن یا خود سیاه دانه را می‌توانید برای انواع پخت و پز، تهیه سالاد یا حتی به عنوان مکمل غذایی مصرف کنید.

  • استفاده از محصولات حاوی روغن سیاه دانه

با توجه به خواص اعجاب آور روغن سیاه دانه، دیدن آن در محصولات مراقبتی پوست و مو چندان  دور از انتظار نیست. امروزه، کمپانی‌های زیادی هستند که از عصاره و روغن سیاه دانه در محصولات خود استفاده می‌نمایند. اگر به هر دلیلی دوست ندارید از روغن طبیعی سیاه دانه استفاده کنید، می‌توانید به سراغ انواع شامپو، ماسک مو و سرم مو حاوی سیاه دانه بروید و از خواص آن بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا