جستجو

آشنایی با علامت های روی لوازم آرایشی

به نظر شما راز موفقیت میکاپ حرفه‌ای و جذاب چیست؟ کیفیت مواد آرایشی؟ مهارت فردی یا آشنایی با تکنیک‌های نوین میکاپ؟ هر چند در نگاه اجمالی، می‌توان تمام این عوامل را در نتیجه نهایی میکاپ دخیل دانست، اما چیزی که در این بین نادیده گرفته می‌شود، دانش بررسی و تفسیر محصولات آرایشی از نظر کیفی و کمی است. اینجا است که آشنایی با علامت‌های درج شده روی محصولات آرایشی به کمک شما می‌آید.

علامت‌های روی لوازم آرایشی و اهمیت شناخت آنها

اگر به برچسب‌های لوازم آرایشی خود نگاهی بیندازید، به راحتی متوجه برخی علامت و لوگوهای خاص می‌شوید. در نگاه اول ممکن است این علائم صرفا جنبه تزئینی یا ظاهری داشته باشند. اما جالب است بدانید که هرکدام از این اشکال، معانی و مفاهیم خاصی دارند و اطلاعات مهمی درباره محصولات خریداری شده در اختیارتان قرار می‌دهند.
برای درک اهمیت علائم جزئی و ریز روی محصولات آرایشی، بهتر است ابتدا به این سوالات جواب دهید که:

محتویات و ویژگی مواد غذایی که در طول روز استفاده می‌کنید چقدر برایتان اهمیت دارد؟
چقدر درباره عوارض داروهایی که مصرف می‌کنید کنجکاو هستید؟
آیا حاضرید محصولات غذایی و دارویی بدون تاریخ انقضا را خریداری کنید؟

پاسخ شما به این سوالات، اهمیت بررسی محصولات مصرفی و خوراکی را به وضوح تایید می‌نماید. مسئله مهمی که درباره محصولات آرایشی بهداشتی شما نیز صدق می‌کند. مواد آرایشی و مراقبتی که در طول روز استفاده می‌کنیم، به طور مستقیم با پوست، مو و بدن ما در تماس هستند و سلامت عمومی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نتیجه، مهم است که ویژگی‌های ساختاری و شیمیایی هر‌کدام را بشناسیم تا از بروز مشکلاتی همچون مسمومیت، حساسیت، لک پوستی، آکنه و… در امان بمانیم. با تفسیر علامت‌ها و نمادهای روی لوازم آرایشی، می‌توانید در یک چشم به هم زدن تمام این اطلاعات را بررسی نمایید.

مهم‌ترین ‌ علامت روی محصولات آرایشی که باید بشناسید

کمپانی‌های تولید محصولات آرایشی بهداشتی، با دستور مراجع قضایی بین المللی، موظف به درج اطلاعات کلی محصول روی بسته بندی و بطری فراورده‌های خود هستند. از تاریخ انقضا و مدت زمان استفاده گرفته تا محتویات محصول و نحوه فرمولاسیون مواد آرایشی، تمام اطلاعات را می‌توانید با تفسیر علامت‌های درج شده روی برچسب یا بسته بندی محصولات آرایشی به دست بیاورید.

علامت شیشه باز با عبارت PAO

علامت

وجود این علامت، نشان دهنده تاریخ انقضا محصول بعد از باز شدن درب آن است. این نماد، اغلب روی محصولاتی درج می‌شود که تاریخ انقضای آنها بیش از ۳۰ ماه است. همچنین، مواد تشکیل دهنده آنها تا پیش از باز شدن پلمپ و تماس با محیط دچار آسیب نمی‌شوند. کلمه اختصاری M روی این نماد، نشانگر اختصاری واژه انگلیسی Month یا همان ماه است. برای مثال درج عبارت ۳۶M روی این علامت، به این معنی است که محصول شما حدود ۳۶ ماه بعد از باز شدن پلمپ بسته بندی قابل استفاده است.

نماد ساعت شنی یا BBE

علامت

اگر طول عمر محصولات آرایشی بهداشتی کمتر ۳۰ ماه باشد، نماد ساعت شنی با اختصار EXP یا Best Before End)BBE) روی برچسب آن درج خواهد شد. در چنین شرایطی، اینکه محصول پلمپ بماند یا استفاده شود فرقی نمی‌کند. در هر صورت، تاریخ انقضای محصول زیر ۳۰ ماه به پایان می‌رسد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. توجه داشته باشید که تاریخ انقضای دقیق محصول در کنار نماد ساعت شنی چاپ می‌شود و قابل مشاهده است.

علامت e کوچک

علامت

علامت e برای بیان مقدار خالص محصول موجود در بسته‌بندی(بدون در نظر گرفتن وزن بطری یا ظرف کالا)به کار می‌رود. به این معنی که کمپانی تولید کننده از نظر قانونی و قضایی، به مصرف کننده تضمین می‌دهد وزن درج شده روی بسته‌بندی واقعی است. برای انواع لوازم آرایشی بهداشتی، مقدار محصول بر حسب گرم (محصولاتی که ماهیت جامد دارند)یا میلی لیتر(محصولاتی که به صورت مایع عرضه می‌شوند) در کنار نماد e قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که علامت اختصاری e برای محصولاتی که کمتر از ۵ گرم یا ۵ میلی لیتر وزن دارند به کار برده نمی‌شود. همچنین، نمونه‌های سمپل یا تستر نیز فاقد علامت e هستند.

علامت شعله

علامت

وجود علامت شعله یا همان آتش کوچک، در واقع نشان دهنده نوعی هشدار درباره وجود مواد قابل اشتعال و آتش‌زا در محصولات آرایشی بهداشتی است. اسپری حالت دهنده مو، اسپری خوشبو کننده، دئودورانت، لاک ناخن و پاک کننده لاک از جمله محصولاتی هستند که این علامت را می‌توانید در قسمت مشخصات آن‌ها پیدا کنید. چرا که ترکیبات الکلی و گازهای پیشران به کار رفته در این دست لوازم، قابلیت اشتعال بالایی دارند. به همین خاطر، اکیدا توصیه می‌شود که در کنار منبع گرما، شمع، هیتر و ابزارهای حالت دهنده حرارتی از این محصولات استفاده نکنید.

علامت اشاره دست به کتاب

علامت

علامت اشاره دست، به این معنی است که اطلاعات یا دستورالعمل‌هایی در بروشور محصول وجود دارد که در برچسب اصلی قابل درج نبوده است. این نماد، اغلب روی محصولات کوچک و کم حجم درج می‌شود. چرا که بطری و پکیج بسته بندی آنها فضای کافی برای درج کامل اطلاعات را ندارند. برای دریافت این اطلاعات، می‌توانید بروشور یا جعبه محصول را باز کنید.

علامت حلقه موبیوس

علامت

حلقه یا چرخه موبیوس، نمادی از سه فلش سبز و دنباله دار است که در کنار هم یک حلقه پیوسته را تشکیل داده‌اند. وجود این نماد، به معنی امکان بازیافت ظرف یا بطری محصولات آرایشی بهداشتی است. البته برخی از محصولات، عدد خاصی در وسط مثلث درج می‌کنند. این عدد، بیانگر درصد قابل بازیافت مواد به کار رفته در تولید بطری و ظرف مواد آرایشی است.

پیشنهاد سردبیر
فلوئید یا کرم
5 عطر زنانه خنک

در این مقاله به معرفی 5 عطر زنانه خنک پرداخته ایم

بهترین رنگ مو آقایان

یکی از دغدغه‌های مهم آقایان، ظهور اولین تارهای ..

مراقبت از مو فر
روتین مراقبت از موی فر

موهای فر جزو زیباترین و البته حساس‌ترین انواع ..

معرفی بهترین ماسک مو

ماسک مو، معجزه نوینی برای حفظ زیبایی و ...

علت زرد شدن ناخن

وضعیت رنگ و شکل ناخن می‌تواند ناگفته های ...

مانیکور چیست ؟

اجازه دهید این مقاله را با سوالی پرحاشیه و ...

مقالات مرتبط
پیمایش به بالا